TRANSITION to RADIOLOGY

The PGY2 Summer Series will begin May 11, 2017. Please see below for course materials.

PGY2 Summer 17 Series:

The Introduction to Radiology PGY2 Summer Sessions will put a strong emphasis on helping you develop an approach to commonly requested imaging studies on-call. The aim is also for you to gain exposure to a range of diagnoses that are commonly encountered during on-call shifts. Course materials are included below.

 

Week Coordinator: Rajesh Bhayana

Week 1: CT Head and CTA Head and Neck (May 11, 2017)

Large Group Session: Approach to CT Head and CTA [1-2:00 PM]

Small Group Session: Cases [-4:20 PM]

Large Group Session: Diagnosis Live Cases [-5:00 PM]

Mandatory Preparation:

​•••

Navigating Radiology video on CT Head - must review cross sectional anatomy (click here), suggested to watch entire video

Read the following topics on StatDx/RadPrimer:

1) Acute Cerebral Ischemia-Infarction

2) Spontaneous nontraumatic intracranial Hemorrhage (focus on ddx)

3) Aneurysmal Subarachnoid Hemorrhage

4) Skull Base Dural Sinus Thrombosis

5) Carotid Artery Dissection, Vertebral Artery Dissection

6) Preview "Primary Effects of Trauma" in CNS Basic RadPrimer Section

7) Adult Hypoxic Ischemic Injury

8) Intraventricular Obstructive Hydrocephalus

9) Extraventricular Obstructive Hydrocephalus

10) Abscess (Brain section)

Complete assigned RadPrimer Questions

See course syllabus for additional suggested resources

​•••

 

Week Coordinator: Jamil Addas

Week 2: CT Abdomen and Pelvis Part 1 (May 25, 2017)

Large Group Session: Protocolling and Approach [1-2:00 PM]

Small Group Session: Cases [-4:20 PM]

Large Group Session: Diagnosis Live Cases [-5:00 PM]

Mandatory Preparation:

​•••

Read the following topics on StatDx/RadPrimer:

1) Anatomy: Liver, Spleen, Pancreas, Biliary System, Peritoneal Cavity

2) Acute Pancreatitis and Complications

3) Acute Calculous Cholecystitis

4) Multiple Hypodense liver lesions - under Ddx

5) Appendicitis

6) Acute Right Lower Quadrant Pain - under Ddx

7) Acute Pyelonephritis

8) AAA with Rupture

Complete any assigned RadPrimer Questions

See course syllabus for additional suggested resources

​•••

 

Week Coordinator: Vim Swami

Week 3: CT Abdomen and Pelvis Part 2 (June 1, 2017)

Large Group Session: Bowel Pathology [1-1:45 PM]

Small Group Session: Cases [-4:20 PM]

Large Group Session: Diagnosis Live Cases [-5:00 PM]

Mandatory Preparation:

​•••

Read the following topics on StatDx/RadPrimer:

1) Anatomy: Stomach and Duodenum, Small Intestine, Colon

2) Ischemic Colitis/Ischemic Enteritis

3) Volvulus

4) Toxic Megacolon

5) Colonic submucosal wall thickening - under Ddx

6) Small bowel obstruction

7) Pneumoperitoneum - under Ddx

8) Gastrointestinal bleeding

Complete assigned RadPrimer Questions

See course syllabus for additional suggested resources

​•••

 

Week Coordinator: Rajesh Bhayana

Week 4: CT Abdomen and Pelvis Part 3 (June 8, 2017)

Large Group Session: Approach to Post Op Abdomen [1-2:00 PM]

Small Group Session: Cases [-4:30 PM]

Large Group Session: Diagnosis Live Cases [-5:00 PM]

Mandatory Preparation:

​•••

Read the following topics on StatDx/RadPrimer:

1) Partial Gastrectomy: Billroth Procedures

2) Imaging of Bariatric Surgery - Specifically RYGB (Roux-en-Y)

3) Postoperative Pancreas

4) Abdominal Abscess

**Review Normal Anatomy of Billroth I/II, Roux-en-Y, Colorectal surgeries (Hartmann's, Low anterior resection, Abdominoperineal resection with end colostomy), Whipple's**

**Review "Approach to Post-Operative Abdomen PDF posted above**

Complete any assigned RadPrimer Questions

See course syllabus for additional suggested resources

​•••

 

Week Coordinator: Michael (Wingk) Chan

Week 5: CT C-Spine and Head and Neck (June 22, 2017)

Large Group Session: Pre-Session, Anatomy and Approach [1-1:45 PM]

Small Group Session: Cases [-4:20 PM]

Large Group Session: Diagnosis Live Cases [-5:00 PM]

Mandatory Preparation:

​•••

Read the following topics on StatDx/RadPrimer:

  1. Facial Trauma and Other H&N Emergencies - Introduction and Overview, Diagnosis 

  2. Skull Base Trauma

  3. Temporal Bone Fractures

  4. Orbital Blowout Fracture

  5. Orbital Cellulitis

  6. Tonsillar/Peritonsillar Abscess

  7. Masticator Space Abscess

  8. Retropharyngeal Space Abscess

  9. Basic Neuroradiology > Spine 

  10. Spinal Trauma

Complete assigned RadPrimer Questions

I also recommend visiting Dr. Bartlett’s website (http://www.headandneckrad.com/lectures.html) and viewing the “Introduction to Head and Neck Imaging” and "Head and Neck Emergencies” lectures.


I’m sure most of you know about this resource, but it may be good to peruse this website - http://headneckbrainspine.com/ - to brush up on anatomy and go through cases.

Radiographics Articles (3) in e-mail provided by Michael Wingk Chan

Navigatingradiology video on C-spine

•••

 

Week Coordinator: Massimo Tarulli

Week 6: Ultrasound (June 29, 2017)

Large Group Session: Approach to Ultrasound [1-2:00 PM]

Small Group Session: Cases [-4:30 PM]

Large Group Session: Diagnosis Live Cases [-5:00 PM]

Mandatory Preparation:

​•••

Pre-readings provided via e-mail

​•••

 

Week Coordinator: Jamil Addas

Week 7: CT Chest and CTPA (July 6, 2017)

Large Group Session: Pre-Session, Anatomy and Approach [1-1:45 PM]

Small Group Session: Cases [-4:20 PM]

Large Group Session: Diagnosis Live Cases [-5:00 PM]

Mandatory Preparation:

​•••

Read the following topics on StatDx/RadPrimer:

  1. Acute and Chronic pulmonary thromboembolism.

  2. On STATdx; ddx of:

    • Focal vs multifocal consolidation

    • Focal vs multifocal GGO

  3. Pneumonia

  4. Pulmonary edema

  5. On STATdx; ddx of:

    • Smooth vs nodular septal thickening

    • Centrilobular nodules

    • Randomly-distributed nodules

    • Perilymphatic nodules

  6. Thoracic sarcoidosis

  7. Basics approach to interstitial lung disease

  8. Acute aortic syndrome

Complete assigned RadPrimer Questions

•••

 

Week Coordinator: Massimo Tarulli

Week 8: Plain Films (June 29, 2017)

Large Group Session: Approach to Plain Films [1-2:00 PM]

Small Group Session: Cases [-4:30 PM]

Large Group Session: Diagnosis Live Cases [-5:00 PM]

Mandatory Preparation:

​•••

Pre-readings provided via e-mail

​•••

 

Week Coordinator: Vim Swami

Week 9: Trauma 

Large Group Session: Pre-Session, Anatomy and Approach [1-1:45 PM]

Small Group Session: Cases [-4:20 PM]

Large Group Session: Diagnosis Live Cases [-5:00 PM]

Mandatory Preparation:

​•••

Sent via e-mail

Complete assigned RadPrimer Questions

•••

 

Week Coordinator: Michael Chan

Week 10: MRI Brain and Spine 

Large Group Session: Approach to Plain Films [1-2:00 PM]

Small Group Session: Cases [-4:30 PM]

Large Group Session: Diagnosis Live Cases [-5:00 PM]

Mandatory Preparation:

​•••

Pre-readings provided via e-mail

​•••